Medlemmar
      9213
 
 
START   Användarnamn: Lösenord: Glömt lösenordet »

 BUSINESS PARTNER
   Våra partner
 Content Management
 CRM-systems
 E-mail marketing software
 Customer database/Customer records
 Customer loyalty
 Marketing/Customer analysis
 Strategy- and businessprocesses
 Implementation-related services for CRM-systems
 External environment monitoring




EVENTKALENDERN
8 september | ERFA för sociala medier - Grupp 1
Arbetar du med marknadskommunikation, sälj eller kundservice via sociala medier? Då har du...

8 september, Stockholm | Nå konkreta resultat med internet som marknadsföringskanal mot företag
Hur byggs en genomtänkt webbstrategi upp från grunden? Hur kan information om företagen på...

Fler event »


 


MARKNADS- OCH KUNDANALYS


GOTHIA

Gothia är konsulter inom Marketing Operations Management (MOM) och hjälper marknads- och kommunikationsavdelningar att optimera den inre effektiviteten - dvs att göra rätt saker på rätt sätt. Genom att kombinera våra kunskaper inom marknadsföring, IT och grafisk produktion har vi i över 20 års tid hjälpt marknadsavdelningar, in-housebyråer och tidningar att sänka kostnader, korta produktionstiden och öka kapaciteten.

webb: www.gothia.se


CYBERNETICS

Cybernetics är ett konsultföretag inom CRM och Business Intelligence.
Vi analyserar nuläget, formulerar strategier och åtgärder, implementerar och driver igenom förändringen samt följer upp och analyserar resultatet. Våra 60 konsulter kombinerar strategi, affärskunnande och IT för att hjälpa er att bli mer lönsamma och effektiva. Cybernetics har agenturen för några av världens främsta system för CRM och Business Intelligence. Därmed ser vi till att alltid erbjuda IT-lösningar skräddarsydda efter era behov.

webb:
www.cybernetics.se


CHESS IT

ChessIT levererar skräddarsydda IT-lösningar för sina kunders verksam-hetsprocesser. Genom en stark kompetens och lång erfarenhet av att omvandla verksamhetskrav till systemdesign samt ett unikt verktyg, Pivotal CRM, kan ChessIT kombinera systemutvecklingens möjligheter med en standardapplikations fördelar.  Vi har idag kunder inom framför allt finans och försäkring, telekom och forskning.


webb: www.chessit.se


PAR

PAR är Sveriges ledande partner inom direkt kundbearbetning. Vi kombinerar kompetens och informationslösningar till ett kraftfullt verktyg för att bearbeta kunder, hitta nya och upptäcka nya affärsmöjligheter.
Vi förser svenskt näringsliv med kontaktinformation för personlig bearbetning, ser till att kunddatabaser är korrekta samt hjälper till att analysera och dra slutsatser för att styra företags verksamhet, på kort och lång sikt. PAR etablerades 1956. Idag ingår företaget i Bisnodekoncernen. Huvudkontoret är beläget i Stockholm och försäljningskontor finns i Göteborg, Malmö, Örebro och Östersund.

webb: www.par.se


QUESTBACK

Ställ de rätta frågorna, till rätt människor, vid rätt tidpunkt, och agera sedan med de vunna insikterna. QuestBack erbjuder en komplett webbaserad lösning för att samla in, analysera och agera på affärskritisk feedback.
Fler än 2 500 kunder över hela världen, från företag på Fortune 500-listan ner till lokala återförsäljare, använder idag QuestBack som analysverktyg.
webb: www.questback.se



ENECTO

Enecto har stor erfarenhet av att leverera värdeskapande lösningar efter varje företags behov. Genom en unik databas med IP-nummer kopplat företagsinformation har Enecto skapat tjänster för B2B verksamheter med en vilja att dra nytta av webbplatsens möjligheter. Tjänsterna kan sammanfattas inom tre områden:
1. B2B Identifiering – Identifiera och matcha företag på webbplatsen med säljprocesserna och CRM-systemet.
2. B2B Targeting – Anpassa webbplatsen eller annonser efter egenskaper som antal anställda, bransch eller omsättning.
3. B2B Analys - Demografiska analyser om företagen på webbplatsen. Webbanalys för B2B.

webb: www.enecto.com


RELEYE


Releye erbjuder helhetslösningar inom CRM och Business Intelligence. Vi hjälper er i hela kedjan – att kartlägga er nuvarande situation, formulera strategi och plan, genomföra förändringsarbete, välja och implementera tekniska lösningar, liksom att följa upp och utveckla beslutsstöd och kundhantering.
Vi har under lång tid fokuserat på att utveckla företag med tjänster inom CRM och Business Intelligence. Implementation, projektledning, rådgivning, design, integrationer, driftsplan, förvaltning, rapportering, analys, riskhantering och inte minst vår erfarenhet är några exempel på områden som vi erbjuder och som ständigt utvecklas. Med hög kompetens och bred erfarenhet kan vi hjälpa er att vara kreativa och skapa lösningar med rätt ambitionsnivå för varje tillfälle.


webb:
www.releye.se



SAS INSTITUTE

SAS Institute utvecklar och säljer mjukvaror och tjänster som hjälper marknads- och försäljningsavdelningar att mäta, styra och utveckla lönsamma kundstrategier, förstå och förutse kundageranden och att optimera kund- och produktlönsamhet.

webb:
www.sas.com


SIROCCO

Sirocco är ett konsultbolag som arbetar med hantering och effektivisering av kundrelaterad information. Vi utgår från er verksamhet med de förutsättningar och unika krav som er bransch ställer för att säkerställa maximal nytta och resultat. Då vi arbetar med några av världens största leverantörer av CRM-applikationer kan vi hjälpa er att snabbare välja rätt CRM-system utifrån era specifika behov. Fatta snabbare och mer välgrundade beslut med hjälp av en samlad bild av er kundinformation.

webb: www.sirocco.se


 

 




































































































Adress: Wednesday Relations, Stora Nygatan 14, 2 tr, 111 27 Stockholm | 08-642 21 90 | E-post: info@wednesdayrelations.org